www.tibromk-enduro.nu

Novemberkåsan genom åren TILLBAKA TILL
1915-1959, 1960-1974, 1975-1991, 1992-2010

1960 Rolf Tibblin. 1961 Rolf Tibblin. 1962 Rolf Tibblin. 6:e Kåsan till Rolf Tibblin 60-62
1963 Rolf Tibblin. 1964 Rolf Tibblin. 1965 Olle Pettersson. 1966 Torsten Andersson.
1967 Ingen tävling 1968 Hans Hansson 1969 Ingemar Österberg, 1970 Hans Hansson,
1971 Tommy Jansson, 1972 Torbjörn Jansson, 1973 Torbjörn Jansson,
1974 Hans Hansson. 7:e Kåsan till Hans Hansson 63-74
 

 För att prenumerera
1960 SMK Gävle MC-NYTT
1. Rolf Tibblin, Uppl. Väsby MK, HVA, 46 pr.
2. Olavi Hokkanen, Helsingfors MK, Jawa, 87 pr.
3. Bo Ekeberg, Uppsala MCK, HVA, 88 pr.
4. Gunnar Johansson, MK Orion, Greeves, 91 pr.
5. Tage Magnusson, Nacka MS, HVA, 91 pr.
6. Karl Ingemar Larsson, MK Orion, HVA, 92 pr.
7. Sune Skogsmo, SMK Stockholm, HVAS, 101 pr.
7. Ingemar Andersson, Tibro MK, Monark, 101 p
9. Bert Engstrand, MS, HVA, 113 pr
10. Karl E. Sjöblom, SMK Uppsala, Crescent, 122 pr.
 
Rune Isaksson, Tibro MK, anmäld
Anders Franzén,
Tibro Mk, Lindström, brutit (tändningsfel)
Hans Hansson, Tibro MK, brutit

Juniorer A
1. B. Ekeberg, Uppsala MCK, 88 pr.
2. B. Engstrand, MS, 113 pr.
3. J. Blomkvist, SMK Stockholm 125 pr.
Hans Hansson, Tibro MK, anmäld

Juniorer B, endast dagsetappen
1. T. Granström, Borlänge, 50 pr.
2. R. Lindkvist, SMK Uppsala, 67 pr.
3. L. G. Lundberg, SMK Gävle, 71 pr.
Bengt Fernström, Tibro MK, anmäld

TILLBAKA

 
Rolf Tibblin © MC-Nytt

1961 SMK Arboga MC-NYTT
1. Rolf Tibblin, Uppl. Väsby MK, HVA, 137/120 pr.
2. Gunnar Johansson, MK Orion, Greeves, 165/135 pr.
3. S-E Söderholm, Hammarby MK, HVA, 193/153 pr.
4. Tage Magnusson, Nacka MS, HVA, 208/174 pr.
5. Olle Ståhl, Göta MS, Greeves, 223/185 pr.
6. Stig Gunnar Thortsensson, Älbygdens MK, Greeves 229/196 pr. Bäste A junior.
7. Olavi Hokkanen, Helsingfors MK, Jawa, 230/193 pr.
8. Björn Orrvik, SMK Arboga, 238/204 pr.
9. Olle Pettersson, SAMS, HVA, 242/136 pr.
10. Gunnar Nilsson, Västra MK, Greeves, 240/194 pr.
 

TILLBAKA


Rolf Tibblin © MC-Nytt

1962 SMK Trollhättan 6:e Kåsan till Rolf Tibblin 60-62 MC-NYTT
1. Rolf Tibblin, Uppl. Väsby MK, HVA, 3 pr.
2. Erland Andersson, Kungsbacka MA, HVA, 9 pr.
2. Tage Magnusson, Nacka MS, HVA, 9 pr.
4. Lennart Karlsson, Kungsbacka MA, HVA, 10 pr
4. Bengt Dahlberg, Hammarby MS, DWC, 10 pr.
6. Olavi Hokkanen, Helsingfors MK, Jawa, 13 pr.
6. Björn Orrvik, SMK Arboga, HVA, 13 pr. Bäste A junior
8. Jan Blomkvist, Farsta MCK; HVA, 15 pr.
9. Börje Orrvk, SMK Arboga, HVA, 17 pr.
10. Erling Andersson, Älvbygdens MK, LT, 19 pr.
31. Sven Arvidsson, Tibro MK, Monark, 44 pr.
33. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA, 45 pr.
 

TILLBAKA

 
Rolf Tibblin © MC-Nytt

1963 SMK Hedemora MC-NYTT
1. Rolf Tibblin, Upp. Väsby MK, HVA 250, 62 pr.
2. Sune Skogsmo, HVA 250, 109 pr.
3. Ingemar Österberg, HVA 175, 122 pr.
4. Ove Lundell, HVA 250, 143 pr
5. Kurt Öberg, HVA 175, 146 pr.
6. Olavi Hokkonen, HVA 250, 154 pr.
7. Gunnar Johansson, Triumph 500, 156 pr.
8. Åke Pettersson, HVA 250, 165 pr. Bäste A junior
9. Anders Ståhl, HVA 250, 201 pr.
10. Erland Andersson, Lindström 356, 209 pr.
Lars-Erik Johansson, Tibro MK, brutit( kedjeproblem, fick lossa på tändningskåpan och tätade därefter inte riktigt, sedan problem med tändningen).


TILLBAKA

 
Rolf Tibblin © MC-Nytt

1964 SMK Göteborg MC-NYTT
1. Rolf Tibblin, HVA 250, 25 pr.
2. Kurt Gustavsson, HVA 250, 40 pr.
3. Benny Sellman, HVA 175, 47 pr.
4. Cenneth Lööf, HVA 250, 49 pr.
5. Hans-Ove Lindholm, Hva 250, 67 pr.
6. Kurt Öberg, HVA 250, 82 pr.
7. Hans Hansson, Lindström 351, 84 pr.
8. Roine Bergqvist, HVA 250, 120 pr.
9. Eije Skarin, HVA 250, 121 pr.
10. Tore Bäck, CMB 175, 124 pr.
Lars-Erik Johansson, Tibro MK, brutit (bröt efter tre sträckor, ont i revbenen efter att hemmavid sprungit på en grind).

Juniorer B, 2 varv x 90 km
1. Sören Björk, HVA 250, 12 pr.
2. Jan-Erik Sällkvist, HVA 175, SMK Värnamo, 30 pr.
3. Kent Andersson, HVA 250, 43 pr.
11. Putte Gustavsson, HVA 250, Tibro MK, 82 pr.

TILLBAKA

 
Rolf Tibblin © MC-Nytt

1965 SMK Västerås MC-NYTT
1. Olle Pettersson, SAMS, HVA, 128 pr. (55+43+30)
2. Torsten Andersson, SMK Arboga, HVA, 140 pr. (53+60+27)
3. Hans Hansson, Tibro MK, HVA, 150 pr. (56+63+31)
4. Åke Jonsson, Hammarby MK; HVA, 150 pr. (59+64+29)
5. Ingemar Österberg, Nacka MS, HVA, 168 pr. (65+54+49)
6. Björn Orrvik, SMK Arboga, HVA, 170 pr. (62+73+35)
7. Bror Haglund, Nacka MS, HVA, 170 pr. 70+65+43)
8. Sören Björck, Linköpings MS, 184 pr. (71+66+47) Bäste A-junior.
9. Sune Skogsmo, Järva MK, HVA, 191 pr. (74+77+40)
10. Sven-Erik Söderholm, Hammarby MK, HVA, 204 pr. (71+79+54)
12. Hans Petter Jonsson, Tibro MK, HVA, 227 pr. (81+92+54) 2:a i A-junior.
14. Roland Larsson, Tibro MK, HVA, 237 pr. (81+89+67) 3:a i A-junior.
Lars-Erik Johansson, Tibro MK, brutit (bromsproblem)

Lag
3. Tibro MK (Hansson, Jonsson, Larsson)

TILLBAKA

 
Olle Pettersson © MC-Nytt

1966 SMK Uppsala MC-NYTT
1. Torsten Andersson, SMK Arboga, HVA 250, 52+41=93 pr.
2. Gunnar Johansson, MK Orion, HVA 250, 53+57=110 pr.
3. Olle Pettersson, SAMS, HVA 250, 59+55=114 pr.
4. Benny Sellman, Kungsbacka MA, HVA 250, 64+60=124 pr.
5. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA 250, 65+61=126 pr.
6. Erland Andersson, Kungsbacka MA, HVA 250, 75+62=137 pr.
7. Bo Thörnblom, SMK Vingåker, HVA 250, 80+62=142 pr.
7. Sune Skogsmo, Järva MK, HVA 250, 81+61=142 pr.
9. Eje Skarin, Skara MK, HVA 250, 85+65=150 pr.
10. Garry Johansson, Rasbo MK, HVA 250, 77+78=155 pr.
10. Bernt Engstrand, Upplands Väsby MK, HVA 250, 77+78=155 pr.
Hasse Hansson, Tibro MK, Brutit, 1:a efter nattetappen, motor skar på dagsetappen.

Lag
1. Kungsbacka MA (Sellman, Andersson, Gustavsson)

Junior B (endast nattvarvet)
1. Jan O. Edman, Ulricehamns MK, HVA 250, 111 pr.
2. Leif Svensson, Tibro MK, HVA 250, 112 pr.

TILLBAKA


Torsten Andersson © MC-Nytt

1967 Ingen tävling pga högertrafikomläggningen
TILLBAKA
1968 SMK Värnamo MC-NYTT
1. Hans Hansson, Tibro MK, HVA, 53 pr.
2. Jan-Erik Sällkvist, SMK Värnamo, HVA, 68 pr. Bäste A-junior.
3. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA, 74 pr.
4. Sören Björck, Linköpings MS, HVA, 75 pr.
5. Kurt Gustavsson, Kungsbacka MA, Zundapp, 79 pr.
5. Rolf Tibblin, SMK Ronneby, HVA, 79 pr.
7. Beng-Olof Gustavsson, Huskvarna MK, HVA, 96 pr.
8. Bengt Fornegård, Borås MK, HVA, 98 pr. 2:a A-junior.
9. Roland Larsson, Tibro MK, HVA, 104 pr.
10. Bror Haglund, Nacka MS, HVA, 108 pr.
Lars-Åke Friberg, Tibro MK, ?

Lag
1. Tibro MK (Hansson, Johansson, Larsson)

TILLBAKA


Hans Hansson © MC-Nytt

1969 SMK Arboga MC-NYTT
1. Ingemar Österberg, Nacka MS, HVA, 52 pr.
2. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA, 58 pr.
2. Rolf Tibblin, SMK Ronneby, HVA, 58 pr.
4. Karl Ingemar Larsson, MK Orion, HVA, 60 pr.
5. Tommy Jansson, MA Lerum, HVA, 64 pr.
6. Lennart Jansson, Rasbo MK, HVA, 65 pr.
7. Björn Bäck, Alingsås MK, HVA, 66 pr.
8. Bo Claesson, Skene MS, HVA, 67 pr.
9. Nils-Erik Zell, Tibro MK, HVA 68 pr.
9. Yngve Ekeberg, SMK Uppsala, Penton, 68 pr.
11. Bill Nilsson, MK Orion, Zundapp, 70 pr.
Hans Hansson, Tibro MK, ej start (fotskada)

A-juniorer
1. Nils-Erik Zell, Tibro MK, HVA, 68 pr.
2. Bengt Gustavsson, Kungsbacka MA, Monark, 68 pr.
3. Börje Lindgren, MK Orion, HVA, 72 pr.

TILLBAKA


Ingemar Österberg © MC-Nytt

1970 SMK Gävle, 33 startande MC-NYTT
1. Hans Hansson, Tibro MK, HVA, 92 pr.
2. Bengt Gustavsson, Kungsbacka MA, MCB, 106 pr.
3. Bo Thörnblom, SAMS, MCB, 113 pr.
4. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA, 124 pr.
5. Tommy Säfström, Hammarby MK, HVA, 125 pr.
6. Jan Erik Sällkvist, SMK Värnamo, HVA, 131 pr.
7. Börje Lindgren, MK Orion, HVA, 139 pr.
8. Torbjörn Jansson, MK Orion, HVA, 153 pr.
8. Bill Nilsson, MK Orion, HVA, 153 pr.
10. Ingemar Österberg, SAMS, HVA, 154 pr.

B-förare, 50 startande
1. Torbjörn Jansson, MK Orion, HVA, 153 pr.
2. Bengt Grönlund, SMK Gävle, HVA, 168 pr.
3. Olle Rahm, Järva MK, Zundapp, 195 pr.

TILLBAKA


Hans Hansson © MC-Nytt

1971 SMK Göteborg, 66 startande och 5 i mål MC-NYTT
1. Tommy Jansson, MA Lerum, HVA, 69 pr.
2. Kurt Gustavsson, Kungsbacka MA, Monark, 77 pr.
3. Bengt Gustavsson, Kungsbacka MA, 77 pr.
4. Karl-Ingemar Larsson, MK Orion, Monark, 106 pr.
5. Bo Claesson, Skene MS, Monark, 131 pr.
Endast dessa fem i mål.
Nils-Erik Zell, Tibro MK, Brutit
Sigurd Törngren, Tibro MK, anmäld

TILLBAKA


© MC-Nytt

1972 Vimmerby MS/SMK Eksjö MC-NYTT
1. Torbjörm Jansson, MK Orion, HVA, 3687 pr.
2. Hans Hansson, Tibro MK; HVA, 3752 pr.
3. Steve Tell, Järva MK, MCB, 3787 pr.
4. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA, 3941 pr.
5. Karl-Ingemar Larsson, MK Orion, MCB, 4750 pr.
6. Bengt-Olov Gustavsson, Huskvarna MK, HVA, 4788 pr.
7. Hans Bertil Blom, Vimmerby MS, 5655 pr.
8. Sven Bunketorp, MK Pionjär, 6007 pr
9. Jan-Erik Sällkvist, SMK Värnamo, 6288 pr.
10. Arne Wallerstedt, Vimmerby MS, HVA, 6340 pr.


B-förare
1. Hans Bertil Blom, Vimmerby MS, 5655 pr.
2. Sven Bunketorp, MK Pionjär, 6007 pr.
3. Olle Ekman, SMI MK, 6445 pr.

Lag
1. MK Orion, 14569 pr. 2. Vimmerby MS lag 2, 19434 pr. 3. Huskvarna MK, 20915 pr.

TILLBAKA


Torbjörn Jansson © MC-Nytt

1973 Linköping MC-NYTT
Kördes Norr om Ljungsbro, Mycket bra väder, -5, månsken. Natt+Dag, 83 startande natt, 36 startande dag, 28 i mål, 10 utanför respiten.
1. Torbjörn Jansson, MK Orion, HVA 400, 660+1125+2735=4518 pr.
2. Bengt Gustavsson, Kungsbacka MA, MCB 125, 961+1472+2437=4870 pr.
3. Kurt Gustavsson, Kungsbacka MA, HVA 125, 1438+1245+2603=5286 pr.
4. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA 250, 1120+1472+2726=5318 pr.
5. Y. Liljegren, Helsingfors, KTM 125, 5573 pr.
6. Steve Tell, Järva MK, MCB 125, 5633 pr.
7. Karl Ingemar Larsson, MK Orion, Monark 175, 5743 pr.
8. Bill Nilsson, MK Orion, HVA 250, 6281 pr.
9. Torbjörn Winzell, AMF Södertälje, HVA 125, 6496 pr.
10. Börje Lindgren, MK Orion, HVA 400, 6910 pr.
Hans Hansson, Brutit (2 punkteringar, trasigt motordrev)

B-förare
1. Torbjörn Winzell, AMF Södertälje, HVA 125, 6496 pr.
2. Sven Bunketorp, MK Pionjär, HVA 250, 9183 pr.
3. Lennart Torsson, Vimmerby MS, HVA 175, 9424 pr.
5. Hasse Johansson, Tibro MK, HVA 250, 10357 pr.
Roland Lagerstedt, Tibro MK, MCB 125, 14411 respiten överskriden


Lag
1. MK Orion (Larsson, Jansson, Nilsson) 16 542 pr. 2. Kungsbacka MA (Gustavsson, Gustavsson, Erlandsson) 21 141 pr. 3. SMI MK (Ekman, Österberg, Hallberg) 27 409 pr. 4. Vimmerby MS (Thorsson, Johansson, Karlsson) 34 601 pr.

TILLBAKA


Torbjörn Jansson © MC-Nytt

1974 SMK Örebro 7:e Kåsan till Hans Hansson 63-74
MC-NYTT

1. Hans Hansson, Tibro MK, HVA, 3248 pr.
2. Bo Thörnblom, SAMS, MCB, 3279 pr.
3. Ingemar Österberg, SMI MK, HVA, 3930 pr.
4. Lars-Erik Johansson, Tibro MK, HVA, 3963 pr.
5. Torbjörn Jansson, MK Orion, HVA, 4017 pr.
6. Berndt Enö, AMF södertälje, Zundapp, 4354 pr.
7. Ingemar Wernersson, SMK Eksjö, HVA, 4489 pr.
8. Tommy Jansson, MA Lerum, HVA, 4598 pr.
9. Nils Erik Zell, Tibro MK, HVA, 4682 pr.
10. Åke Spångberg, MA Lerum, CZ, 4790 pr.

B-förare
1. Johnny Pettersson, MA Lerum, HVA, 5010 pr.
2. Bengt Fornegård, Ulricehamns MK, HVA, 5533 pr.
3. Lars Levander, MA Lerum, HVA, 5980 pr.
8. Thomas Gustavsson, Tibro MK, 7659 pr.
15. Roland Lagerstedt, Tibro MK, 8826 pr.
Mikael Sandberg,
Tibro MK, Brutit växellådan

Lag
1. Tibro MK (Zell, Hansson, Johansson) 11893 pr.
2. Ma Lerum, 14406 pr.
3. SMK Dala, 22952 pr.

TILLBAKA


Hans Hansson © MC-Nytt


www.tibromk-enduro.nu