www.tibromk-enduro.nu

Novemberkåsan genom åren TILLBAKA TILL
1915-1959, 1960-1974, 1975-1991, 1992-2010

1992 Kent Karlsson, 1993 Mika Ahola, 1994 Kent Karlsson , 1995 Kent Karlsson, 10:e Kåsan till Kent Karlsson 92-94

1996 Joachim Hedendahl, 1997 Joachim Hedendahl, 1998 Mika Ahola, 1999 Anders Eriksson,
2000 Joachim Hedendahl. 11:e Kåsan till Joachim Hedendahl 96-00

2001 Anders Eriksson, 2002 Björne Carlsson, 2003 Anders Eriksson, 2004 Mats Nilsson, 2005 Mats Nilsson
2006 Mats Nilsson 12:e Kåsan till Mats Nilsson

2007 Joakim Ljunggren, 2008 Calle Bjerkert, 2009 Joakim Ljunggren, 2010 Joakim Ljunggren 13:e Kåsan till Joakim Ljunggren

Bilder är lånade med tillstånd av tidningen

För att prenumerera   För att prenumerera

1992 SMK Norrköping, 54 startande? 33 i mål
MC-NYTT


1. Kent Karlsson, Götene MK, Husaberg, 24 093 pr.
2. Svenerik Jönsson, Tibro MK, 24 514 pr.
3. Roger Törnblom, Järva MK, 26 043 pr.
4. Peter Weckman, Finland, 26 060 pr.
5. Mikael Nilsson, MA Lerum, 26 351 pr.
6. Håkan Lundberg, SMI MK, 26 721 pr.
7. Lars-Göran Ståhl, Göta MS, 26 807 pr.
8. Christer Ljunggren, Gelleråsens MK, 27 123 pr.
9. Anders karlsson, FMCK Örebro, 27 459 pr.
10. Bert Lilja, SMK Östgöta, 28 359 pr.
Peter Hansson, Tibro MK, brutit på sträcka 10 av 13
Martin Berggren, Tibro MK, brutit på sträcka 9 av 13
Björn Gillström, Tibro MK, brutit på sträcka 4 av 13

Sista kåsastarten för Hasse Hansson Fick start i 50 års present och hade start nr 50. Tyvärr fick han bryta på grund av det tuffa föret.

Alla resultat www.smkcs.se
TILLBAKA

 
Kent Karlsson © Race

1993 SMK Motala, Linköpings MS, SMI MK, Kördes på Kvarns skjutfält Norr om Borensberg. Enbart dubb på framhjulet, nysnö -2 och halt. 184 startande, 98 i mål. Natt+dag
MC-NYTT

1. Mika Ahola, Finland, HVA, 23 853 pr. (+13 min efter natt)
2. Ulf Orrvik, Åbågen, Kawasaki, 24 539 pr.
3. Peter Hansson, Tibro MK, Yamaha, 25 057 pr.
4. Christer Ljunggren, Gelleråsen, Kawasaki, 25 930 pr.
5. Joachim Fredriksson, Åbågen, Kawasaki, 26 283 pr.
6. Peter Veckman, Finland, Yamaha, 26 327 pr.
7. Mikael Nilsson, MA Lerum, Yamaha, 26 422 pr.
8. Anders Eriksson, Tibro MK, HVA, 26 642 pr.
Anders fastnade i ett surhål och Mika Ahola hjälpe honom.

9. Mikael Norling, Åbågen, Honda, 26 643 pr.
10. Lars-Göran Ståhl, Göta MS, Suzuki, 26 862 pr.
26. Thomas Gustavsson, Tibro MK; Husaberg, 29 327 pr.
47. Björn Gillström, Tibro MK, KTM, 31 686 pr
83. Martin Berggren, Tibro MK, HVA, 35 609 pr.
Svenerik Jönsson, Tibro MK, Brutit ryggskada
Kent Karlsson, Götene MK, Brutit åkproblem

Klubblag
1. Åbågen, 77 465 pr.
2. Linköpings MS, 86 647 pr.
3. SMK Östgöta, 88 138 pr.

(Tibro MK?, Peter, Anders, Thomas, 81026 pr.)

Baltic Classic Cup (Onkle Toms Hütte, Päjäne Runt, Novemberkåsan)
1. Mika Ahola, 41 p.
2. Ulf Orrvik, 40 p.
3. Peter Veckman, 27 p.
4. Jonas Blom, 20 p.
5. Anders Eriksson, Tibro MK, 18 p.
Alla resultat www.smkcs.se

TILLBAKA

 

Mika Ahola
© Race


Bill Andersson & Jeff Nilsson
© Race

1994 SMK Värnamo, omväxlande sandunderlag, sten och våtmark, ej tjäle. natt+dag.
Totalt, 158 startande, 41 startande dag, 40 i mål

1. Kent Karlsson, Götene MK, Husaberg, 29 788
+7,48 min
2. Marko Laaksonen, Finland, Yamaha 125, 30 256
5 min tidsprick, tappat tidskort
3. Mika Ahola, Finland, HVA 125, 30 602
4. Peter Hansson, Tibro MK, KTM 250, 31 036
5. Christer Jansson, SMK Värnamo, HVA, 31 841
6. Anders Eriksson, Tibro MK, Husaberg 350, 32 734.
7. Christer Ljunggren, Gelleråsens MK, Kawasaki, 33 206
8. Jonas Hermansson, Alingsås MCK, Suzuki 250, 33 778
9. Benny Svensson, Vimmerby MS, HVA 360, 33 893
10. Anders Karlsson, ET Örebro MK, Kawasaki 125, 34 144
Svenerik Jönsson, Tibro MK, brutit tändningsfel
Thomas Gustavsson,
?

Lag
1. Vimmerby MS, (Benny Svensson, Niklas Blom, Calle Bjerkert), 106 720. 2. SMK Värnamo, (Christer Jansson, Roger Hallberg, Joakim Hansson), 111 531. 3. SMK Dala, (Patrik Finne, Anders Israelsson, Ove Persson), 127 586.

Lanskamp Sverige-Finland 80-43
(lägst poäng vinner)
Sverige: Joachim Hedendahl, Svenerik Jönsson, Ulf Orrvik, Joachim Fredriksson (alla bröt)
Finland: Mika Ahola, Hanne Suominen, (Petteri Silvan, Juha Nuuttila bröt)

Baltic Classic Cup (Onkel Toms Hütte, Päijänne Runt, Kåsan)
1. Marko Laaksonen, 36 p.
2. Anders Eriksson, Tibro MK, 32 p. 3. Mika Ahola, 28 p. 4. Janne Suominen, 25 p. 5. Jonas Blom, 18 p.
Alla resultat www.smkcs.se
TILLBAKA

 


Anders Eriksson © Race

1995 SMK Göteborg, 10:e Kåsan till Kent Karlsson 92-94, kördes i dec, Natt+Dag, 57 startande, 41 startande dag, 41 i mål
MC-NYTT


1. Kent Karlsson, Götene MK, Husaberg, 5:54:11 (1:a natt)
2. Peter Hansson, Tibro MK, KTM +0:06:37 (3:a natt)
3. Christer Ljunggren, GMK Karlskoga, Kaw, +0:09:23 (2:a natt)
4. Johan Fornegård, Götene MK, HVA, +0:19:01
5. Anders Karlsson, MK ET Örebro, Kawasaki, +0:22:57
6. Björn Johansson, Skene mS, Honda, +0:31:53
7. Patrik Hermansson, Alingsås MK, KTM, +0:33:13
8. Martin Lind, FMCK Hässleholm, HVA, +0:38:22
9. Olof Adielsson, MK Pionjär, KTM, +0:39:09
10. Joakim Johansson, Skene mS, Honda, +0:39:27
Anders Eriksson, Tibro MK, ej start

Baltic Classic Cup (Onkel Toms Hütte, Päijänne Runt, Kåsan)
1. Mika Ahola Finland, 2. Björn Johansson, Skene MS, 3. Kent Karlsson, Götene MK, 3. Pettri Silvan, Finland
Alla resultat www.smkcs.se
TILLBAKA


Peter Hansson © Race 

1996 SMK Uppsala, Natt+Dag, 118 startande, 91 startande dag, 83 i mål

1. Joachim Hedendahl, Alingsås MCK, Suzuki, 5:46:52
2. Anders Eriksson, Tibro MK, HVA, +0:05:15 (4:a natt)
3. Dick Wicksell, SMK Uppsala, KTM, +0:09:15
4. Ricard Larsson, MK Orion, Suzuki, +0:09:45
5. Ulf Orrvik, Åbågens mCK, Kawasaki, +0:09:45
6. Jani Laaksonen, Finland, Honda, +0:18:20
7. Marko Laaksonen, Finland, Yamaha, +0:21:46
8. Peter Jansson, SMK Uppsala, Husaberg, +0:23:21
9. Anders Karlsson, MK ET Örebro, Kawasaki, +0:24:22
10. Christer Ljunggren, Karlskoga EK, Kawasaki, +0:26:43
28. Joel Smets, Belgien, Husaberg, +1:02:07
48. Pia Däldebring,
första kvinna i mål i en kåsa
?. Georgsson, Tibro MK, KTM
Peter Hansson, Tibro MK, KTM, brutit sträcka två natten efter kraftig vurpa.
Kent Karlsson, Götene MK, Husaberg, brutit, två efter natten, körde av styret på dagen.
Alla resultat www.smkcs.se

Lag
1. FMCK Strängnäs, (Wahlberg, Rosén, Lord, Dandell), ? pr. 2. Åbågens MCK, (Orrvik, Carlsson, Vädel), 43982, 3. Skene MS, (Johansson, Johansson, Svensson, Ragnarsson), 45603,
5. Tibro MK, (Eriksson, Georgsson, Hansson?), 52216

Baltic Classic Cup (Onkel Toms Hütte, Päijänne Runt, Kåsan)
1. Jani Laaksonen, Finland, 2. Joachim Hedendahl, Alingsås mCK, 2. Kari Tainen, Finland, 2. Mika Ahola, Finland, 2. Vesa Kytönen, finland

Bredd, 35 startande, 22 i mål, körde kortare bana
1. Per Persson, SMK Tierp, KTM, 3:04:24
2. Niclas Carlbäck, Hagfors MS, Yamaha, +0:10:54
3. Jan Björnstrand, MK ET Örebro, HVA, +0:12:07
4. Kjell Blomqvist, MK ET Örebro, +0:12:51
5. Johan Rodenstam, SMK Östgöta, Suzuki, +0:23:11
12. Björn Sjöö, Tibro MK, HVA, +0:59:22
13. Morgan Wallgren, Tibro MK, HVA, +1:01:14


Junior
, 10 startande alla i mål, samma bana som bredd
1. Andreas Rosendahl, Göta MS, HVA, 3:00:40
2. Didrik Ejdwinsson, Katrineholms MCC, HVA, +0:09:46
3. Magnus Granlund, FMCK Skövde, HVA, +0:12:57
4. Mikael Åhl, Göta MS, KTM, +0:17:21
5. Jan Karlsson, MK Orion, KTM, +0:20:06

Damklass
, 2 startande inga i mål, Pia Däldebring gick i mål i huvudklassen som den första kvinna att klara det klassiska mandomsprovet.
TILLBAKA

För att prenumerera   För att prenumerera

 
Joachim Hedendahl © Race


Pia Däldebring © Race


Peter Hansson © Race

1997 SMK Dala, Natt+Dag, 119 startande, 55 startade på dagen, 50 gick i mål. 14 sträckor/187 km.

1. Joachim Hedendahl, Alingsås MCK, Suzuki, 20 760 (1:a natt)
2. Martin Lind, FMCK Hässleholm, Husaberg, +166 (1:a natt)
3. Anders Eriksson, Tibro MK, HVA, +247 (3:a natt)
4. Ulf Orrvik, Åbågens MCK, Kawasaki, +333 (4:a natt)
5. Rickard Larsson, MK Orion, HVA, +1.243
6. Joachim Fredriksson, Åbågens MCK, Suzuki, +1.426
7. Björne Carlsson, Åbågens MCK, Husaberg, +1.694
8. Daniel Eld, FMCK Falun, Yamaha, +2.192
9. Bo Högberg, SMK Gävle, Husaberg, +2.798
10. Peter Hansson, Tibro MK, KTM, +2.845 (drunknade med mc)
49. Maria Sandell, FMCK Strängnäs, Kawasaki, +13.117
Alla resultat www.smkcs.se

Lag

1. Åbågens MCK, (Orrvik, Fredriksson, Carlsson, Thorén), 66.751. 2. SMK Dala, 78.675. 3. SMK Värnamo, 84.864. 4. FMCK Strängnäs, 92.796

Junior
, 8 sträckor dag + natt/111 km, 15 startande
1. Per Sevelin, Fagersta-Norbergs EK, KTM, 17.233
2. Tom Finne, SMK Daka, KTM, +747
3. Mathias Joelsson, FMCK Stockholm, KTM, +1.245
4. Fredrik Eketjäll, Göta MS, Suzuki, +2.378
5. Jakob Magnusson, Woxnadalens MK, KTM, +2.378
6. Erik Svensson, FMCK Skövde, HVA, +2.456

Bredd, samma bana som junior,15 startande
1. Mats Svensson, SMK Dala, Kawasaki, 15.040
2. Tommy Wedin, Ludvika MS, KTM, +3.588
3. Tommy Jarnering, SMK Dala, KTM, +3.771
4. Ulf Fasth, Linköpings MS, Kawasaki, +4.428
5. Jesper Wedin, Ludvika MS, HVA, +4.646
TILLBAKA


Martin Lind &
Joachim Fredriksson
© Race
 


Thomas Bengtsson
bäste debutant
© Race


Anders Eriksson © Race

1998 SMK Arboga, Natt+Dag, 123 startande, 97 startande dag, 92 i mål. Snabbt, stenigt och käle

1. Mika Ahola, TM, 12709+6557=19266
2. Joachim Fredriksson, Åbågen MCK, Suzuki, 13462+6710=20172
3. Ulf Orrvik, Åbågen MCK, Kawasaki, 13612+6758=20370
4. Mikael Norling, Åbågen MCK, Kawasaki, 13456+6939=20395
5. Joachim Hedendahl, Alingsås MCK, Suzuki, 13835+6632=20467
6. Thomas Bengtsson, MK Enduro TEAM Örebro, Kawasaki, 13792 +6707=20499
7. Jon Thorén, Åbågen MCK, Kawasaki, 13756+6825=20581
8. Anders Eriksson, Tibro MK, Husqvarna, 13920+6678=20598
9. Per Lifvendahl, Mk Orion, Kawasaki, 13944+6805=20749
10. Jonas Hermansson, MA Lerum, Husaberg, 14019+6774=20793
27. Anders Georgsson, Tibro MK, KTM, 16169+7800=23969
Peter Hansson
, Tibro MK, KTM, 13832, Brutit kickdrev
Alla resultat www.smkcs.se

Lag, avkortad bana
1. SMK Värnamo, (Jansson, Ambjörnsson, Karlsson), 73.560. 2. FMCK Strängnäs, 77.491

Junior max 125 cc

1. Pär Andersson, Fagersta-Norbergs EK, KTM, 14.978
2. Tom Finne, SMK Dala, KTM, +78
3. Erik Svensson, FMCK Skövde, Honda, +1026
4. Alexander Skjäl Lundgren, Fagersta-Norbergs EK, Yamaha, +1104

Junior över 125 cc
, avkortad bana
1. Lars-Erik Larsson, Skene MS, Yamaha, 16.441
2. Tomas Samuelsson, Hallsbergs MK, HVA, +659
3. Fredrik Eketjäll, Göta MS, Maico, +838

Motion
, avkortad bana
1. Jan Elfström, MK ET Örebro, Honda, 6162
2. Tutonda Diyabanza, Hallsbergs MK, Husaberg, +70
3. Lars Ohlsson, Ludvika MS, Honda, +377
4. Torbjörn Andertsson, Fagersta-Norberg EK, Husaberg, +396
5. Jesper Wedin, Ludvika MS, HVA, +418
TILLBAKA

 
Ulf Orrvik © Race


Thomas Bengtsson © Race

1999-11-20--21 SMK Strängnäs, Dag+Natt, Dubb i fram. Torrt, snabbt och halt. 178 startande, 95 startande dag, 87 i mål,

1. Anders Eriksson, Tibro MK, HVA, 6:47:50
2. Ulf Orrvik, Åbågens MCK, TM, 6:48:30
3. Thomas Bengtsson, Karlskoga, Kawasaki, 6:51:59
4. Joachim Fredriksson, Åbågens MCK, Suzuki, 6:56:06
5. Per Lifvendahl, MK Orion, Kawasaki, 6:59:33
6. Anders Karlsson, Kawasaki, 7:04:02
7. Mathias Svensson, Skene MS, KTM, 7:10:59
8. Daniel Eld, FMCK Falun, Yamaha, 7:12:33
9. Christer Jansson, SMK Värnamo, Husqvarna, 7:20:02
10. Mikael Norling, Åbågens mCK, Kawasaki, 7:29.49
25. Anders Georgsson, Tibro MK, KTM, 8:13:52
73. Tore Fågelström, Falköpings MK, KTM, 11:57:19
Alla resultat www.smkcs.se

Damklassen,
samma bana som Elitklassen
1. Erica Roth, AMF Årsunda, Suzuki, 9:51:42
2. Maria Sandell, FMCK Strängnäs, Honda, 10:34:18
Ann-Sophie Lundgren,
AMF Södertälje, brutit

Junior, samma bana som Elitklassen
1. Kristain Karlsson, SMK Motala, Kawasaki, 7:58:00
2. Rickard Svensson, Västerås MK, Suzuki, 8:05:24
3. Tom Finne, SMK Dala, KTM, 8:11:48
4. Morgan Vädel, Åbågens MCK, Suzuki, 8:16:12
5. Charlie Söderblom, Kawasaki, 8:27:34



TILLBAKA

 
Anders Eriksson © Race

Anders Eriksson © Race
2000 SMK Gävle, 11:e Kåsan till Joachim Hedendahl 1996-2000

1. Joachim Hedendahl, Kullings MS, KTM, 6:11:26
2. Mats Nilsson, SMK Dala, Husaberg, 6:16:01
3. Anders Karlsson, MK ET Örebro, Kawasaki, 6:29:32
4. Per Lifvendahl, MK Orion, Kawasaki, 6:29:32
5. Per Andersson, Fagersta-Norberg EK, Gas Gas, 6:55:06
6. Tom Finne, SMK Dala, KTM, 7:07:16 BÄSTE JUNIOR
7. Johan Gustavsson, MK Orion, Gas Gas, 7:08:52 JUNIOR
8. Fredrik Georgsson, Tibro MK, KTM, 7:13:21
9. Björne Carlsson, Folkare MK, Husaberg, 7:26:50
10. Anders Georgsson, Tibro MK, KTM, 7:28:41
Anders Eriksson,
Tibro MK, Brutit (trasigt elsystem)
Stefan Andersson,
Tibro MK, Brutit (punkteringar)
Björn Sjöö,
Tibro MK, Brutit
Alla resultat www.smkcs.se

TILLBAKA
 
2001 SMK Örebro

1. Anders Eriksson, Tibro MK, HVA, 6:52:58
2. Fredrik Georgsson, Tibro MK, KTM, 7:03:33

3. Martin Lind, FMCK Hässleholm, Husaberg, 7:09:47
4. Andreas Toresson, BMK Uddevalla, Husaberg, 7:10:24
5. Daniel Eld, FMCK Falun, Yamaha, 7:12:24
6. Niklas Gustavsson, Göta MS, KTM, 7:23:32
7. Alexander Wiik, Finland, Yamaha, 7:27:06
8. Anders Karlsson, MK ET Örebro, Kawasaki, 7:31:45
9. Per Lifvendahl, MK Orion, Kawasaki, 7:35:39
10. Joakim Ljunggren, Karlskoga EK, 7:49:21 Bästa junior
13. Daniel Johansson, Tibro MK, Gas Gas, 7:57:55 junior
Anders Georgsson, brutit (handskada)
Alla resultat www.smkcs.se

Lag
1. Tibro MK

TILLBAKA


Fredrik Georgsson © mcnytt

Anders Eriksson © mcnytt

2002 SMK Göteborg, 120 anmälda, 19 i mål, Dag+Natt. Bilder >>

1. Björne Carlsson, Folkare MK, Husaberg 400, 5:06:37
2. Andreas Toresson, BMK Uddevalla, Husaberg 500, 5:23:19
3. Fredrik Georgsson, Tibro MK, KTM 200, 5:26:42
4. Daniel Eld, FMCK Falun, Yamaha 250 4-takt, 5:32:35
5. Per Lifvendahl, MK Orion, Kawasaki 125, 5:35:26
6. Carl-Johan Bjerkert, Vimmerby MS, KTM 520, 6:05:55
7. Kristofer Almén, SMK Värnamo, KTM 125, 6:13:32
8. Peter Hansson, Tibro MK, KTM 250 4-takt, 6:16:51
9. Daniel Johansson,
Tibro MK, Gas Gas 120, 6:28:20

10. Olof Adielsson, SMK Göteborg, Honda 250, 6:33:38
Anders Eriksson, brutit, (kedjeproblem på 1:a dagsvarvet)
Anders Georgsson,
brutit, (gick i väggen på 2:a nattvarvet)
Stefan Andersson,
brutit, (gick i väggen på 1:a nattvarvet)
Alla resultat www.smkcs.se
TILLBAKA



Björne Carlsson
© Mikael Sandberg

2003 FMCK Hässleholm, 127 startande, Blött, Dag+Natt. Bilder >>

1. Anders Eriksson, Husqvarna, Tibro MK, 6.55.42
2. Mats Nilsson, Yamaha 450, SMK Dala, 7.09.14 +13.32
3. Martin Lind, Husaberg, AMF Fiorentina, 7.16.05 +20.23
4. Joakim Ljunggren, KTM, Karlskoga EK, 7.58.23 +1.02.41
5. Fredrik Georgsson, KTM 125, Tibro MK, 8.06.23 +1.10.41
6. Kristoffer Almén, KTM 250 SMK Värnamo, 8.13.57 +1.18.15
7. Lars-Erik Larsson, Yamaha 250, MA Lerum, 8.16.56 +1.21.14
8. Johan Nyman, Husqvarna 125, Tranås MS, 8.39.18 +1.43.36
9. Christer Jansson, HVA 250 SMK Värnamo, 8.41.48 +1.46.06
10. Pål-Anders Ullevålseter, KTM 450, Borg MCK, 8.49.53 +1.54.11
11. Vidar Lier, KTM 250, Borg MCK, 8.50.26 +1.54.44
12. Fritz Andersson, KTM 250, Göta MS, 9.13.11 +2.17.29
Dessa 12 förare gick i mål inom respiten,

Anders Georgsson, Tibro MK, brutit
Stefan Andersson,
Tibro MK, brutit
Peter Hansson,
Tibro MK, brutit
Daniel Johansson,
Tibro MK, brutit 
Alla resultat www.smkcs.se

TILLBAKA

För att prenumerera   För att prenumerera

 
Mats Nilsson, Anders Eriksson & Martin Lind.
FOTO: Mikael Sandberg

2004 SMK Dala Falun/FMCK Falun, 89 förare i mål av 122 startande. Tjäle, 5 cm snö. Bilder >>

1. Mats Nilsson, Smk Dala Falun, 5:48:25
2. Anders Eriksson, Tibro Mk, 5:54:20
3. Björne Carlsson, Folkare Mk, 5:59:20
4. Bo Högberg, Smk Gävle, 6:04:38
5. Carl Johan Bjerkert, Vimmerby Ms, 6:04:39
6. Per Lifvendahl, Mk Orion, 6:10:42
7. Joakim Ljunggren, Karlskoga Enduroklubb, 6:13:50
8. Niklas Gustafsson, Göta Ms, 6:20:11
9. Fredrik Georgsson, Tibro Mk, 6:22:53
10. Daniel Johansson, Tibro Mk, 6:24:11

11. Tobias Lindbom, Göta Ms, 6:24:27
Bäste Junior
12. Stefan Karlsson, Fmck Falun, 6:25:49
2:a Junior
13. Stefan Karlsson, Smk Gävle, 6:31:58
14. Anders Karlsson, Enduro Team Örebro, 6:35:08
15. Pär Andersson, Fagersta Norberg Ek, 6:35:48
16. Henrik Johansson, Mas Mc, 6:36:54
17. Christoffer Gustavsson, Fmck Eksjö, 6:47:43
18. Anders Georgsson, Tibro Mk, 6:48:37
19. Håkan Lidgren, Umeå Ak, 6:49:27
20. Ricard Wressel, Alfta-edsbyn Mck, 6:50:19
3:a Junior
27. Anton Nordh, Fmck Skövde, 7:04:33 5:a Junior
44. Mikael Persson, Fmck Skövde, 7:26:36
56. John Johansson, Fmck Skövde, 7:39:48
10:a Junior
Alla resultat www.smkcs.se

Lag
1. Tibro MK (Anders Eriksson, Fredrik Georgsson, Daniel Johansson, Anders Georgsson) Placering 21
2. SMK Dala (Mats Nilsson, Tom Finne, Patrik Finne) 44
3. Hallsbergs MK (Mikael Wiberg, Mikael Sundin, Tobias Karlsson Nylin) 126

TILLBAKA

Mats Nilsson.
FOTO: Mikael Sandberg



Daniel Johansson.
FOTO: Johan Persson
2005 SMK Värnamo, 64 förare i mål av 116 startande. Barmark, ej tjäle. Bilder >>

1. Mats Nilsson SMK Dala 29.954
2. Carl-Johan Bjerkert, Vimmerby MS 30.495
3. Fritz Andersson, Göta MS 31.076.
Bäste Junior
4. Kristofer Almén, SMK Värnamo 31.471
5. Per Lifvendahl, MK Orion 31.486
6. Fredrik Georgsson, Tibro MK 32.225
7. Kristoffer Gustavsson, FMCK Eksjö 33.004
8. Emil Carlsson, Åbågen MCK 33.469.
2:a Junior
9. Daniel Johansson, Tibro MK, 33.472

10. Leif Holm, Ori MK, 33.944.
3:a Junior
11. Anton Nordh, FMCK Skövde, 34.343
12. Rikard Svenman, Västerås MK, 34.486
13. Pål Anders Ullevålster, Borg MCK, 34.827
14. Viktor Hillen, Vimmerby MS, 35.096
15. Sebastian Adielsson, MK Pionjär, 35.648
16. Kjell Johansson, ET Örebro, 35.802
17. Fredrik Berg, Hällefors MK, 35.917
18. Anders Georgsson, Tibro MK, 36.131
19. Tony Pettersson, Norrahammars MK, 36.253
20. Henrik Klövmark, MA Lerum, 36.410
47. Mikael Persson, FMCK Skövde, 41.043
Mikael Svensson, Tibro MK, brutit, körde 4 av 15 sträckor.
Alla resultat www.smkcs.se

Lag
, 5 anmälda lag, två lag i mål
1. Tibro MK, (Fredrik Georgsson, Daniel Johansson, Anders Georgsson) 101.828
2. SMK Dala Falun, (Mats Nilsson, Patrik Finne, Anders Lissel) 108.205

Juniorklassen

1) Fritz Andersson, Göta MS, 31.076
2) Emil Carlsson, Ågågen MCK, 33.469
3) Leif Holm, Orio MK, 33.955

Breddklassen, kortare bana
1) Jan Hultberg, MK Tranan, 14.190
2) Mats Johansson, SMK Värnamo, 14.332
3) Stefan Andersson, Tibro MK, 14.591
4) Anders Norgren, SMK Hofors, 14.634

Damklassen, kortare bana

1) Greta Bengtsson, Skene MS, 10.063
TILLBAKA

Fredrik Georgsson. FOTO: Sandberg


Daniel Johansson. FOTO: Sandberg


Anders Georgsson. FOTO: Sandberg
2006 SMK Uppsala 2-3 dec, 174 startande. Ej tjäle, skapligt torrt. 12:e Kåsan till Mats Nilsson.
Reportage >>, bilder >>


1. Mats Nilsson, SMK Dala Falun, Yamaha 250 4, 8:19:11
2. Joakim Ljunggren, Karlskoga EK, Husaberg 450, 8:38:27
3. Fritz Andersson, Göta MS, KTM 450 4T, 9:03:37
4. Calle Bjerkert, Vimmerby MS, KTM 450, 9:08:06
5. Andreas Rosendal, Göta MS, GasGas 300, 9:14:24
6. Kristoffer Almén, SMK Värnamo, Husqvarna 250, 9:26:39
7. Ricard Wressel, SMK Dala, Husaberg 450, 9:34:23
1:a Junior
8. Per Korsell, Götene MK, Husqvarna 250, 9:34:35
9. Daniel Johansson, Tibro MK, GasGas 300, 9:40:06
10. Sebastian Adielsson, MK Pionjär, Honda 250, 9:50:03
2:a Junior
11. Richard Svenman, Västerås MK Husqvarna 250, 9:50:09
12. Jonas Karlsson, Göta MS, KTM 400 4T, 9:50:55
3:a Junior
13. Niklas Pålsson, FMCH Hässleholm, Husqvarna 250, 10:10:12
14. Erik Luthström, Luleå MS, KTM EXC 400, 10:28:10
4:a Junior
15. Patrik Görl, Försvarsmakten EK, KTM 250 2T, 10:47:44
16. Jimmy Korell, SMK Södermanland, KTM 125, 11:03:24
5:a Junior
Fredrik Georgsson, Tibro MK, brutit
Anders Eriksson, Tibro MK, brutit
Alla resultat www.smkcs.se

Mats Nilsson. FOTO: Sandberg


Mats Nilsson. FOTO: Sandberg
2007 SMK Trollhättan 
Reportage >>, bilder >>


1) Joakim Ljunggren, 5:35:32.08.
2) Andreas Toresson, 5:43:09.11.
3) Anders Eriksson, 5:59:53.11.

4) Patrik Wicksell, 6:09:45.52.
5) Calle Bjerkert, 6:25:12.94 .
6) Sebastian Adielsson, Junior, 7:02:14.70 
.
7) Jonas Karlsson, 7:02:34.34 .
8) Kristofer Almén, 7:04:32.87.
9) Daniel Johansson, 
7:09:07.59
.
10) Jonas Bengtsson, Junior, 7:27:05.87.
11) Viktor Karlsson, Junior, 7:27:11.78.

12) Christer Jansson, 7:41:11.41.
13) Joakim Dahlberg,  7:43:04.50.
14) Christian Svensson, 7:51:14.22.
15) Stefan Eriksson, 7:57:59.11.
16) Henrik Johansson, 8:10:58.69.
17)  Anders Nordqvist, 8:21:27.53.
18)  Lars-Erik Larsson, 8:33:48.37.
19)  Emil Andersson, Junior, 9:01:44.74.

20) David Landberg, 9:25:55.41 
Fredrik Georgsson, brutit under natten, tändning?
Alla resultat www.smkcs.se

Ljunggren & Anders Eriksson. FOTO: Sandberg
2008 Vimmerby MS 
Reportage >> Bilder >>


1. Calle Bjerkert, 6:58:25.29
2. Björne Carlsson, 7:01:01.35
3. Joakim Ljunggren, 7:07:57.44
4. Fritz Andersson, 7:18:33.30
5. Anders Eriksson, 7:19:00.14
6. Niklas Gustavsson, 7:41:56.11
7. Kristoffer Almén, 7:41:57.08 (270 tidsprick)
8. Christoffer Gustavsson, 7:47:18.91
9. Fredrik Georgsson, 7:52:00.12
10. Fredrik Berg, 7:59:25.93 Junior
11. Sebastian Adielsson, 8:01:41.10
12. Viktor Karlsson, 8:08:05.76 Junior
13. Martin Larsson, 8:09:06.91 Junior
14. Olle Löthman, 8:14:07.41
15. Jonas Bengtsson, 8:17:22.37 Junior
16. Kenneth Gilbert, 8:24:17.76 Junior
17. Linus Fasth, 8:28:34.62  Junior

18. Jonas Blom, 8:32:02.52
19. Calle Sjöö, 8:35:35.17 Junior
20. David Landberg, 8:35:35.17
29. Emil Gustavsson, 9:00:33.50 Junior
51 förare i mål

Bjerkert, Sjöö & Ljunggren. FOTO: Sandberg/Bergbom
2009 Falun
Reportage >>,


Elit/junior 3 varv 131 startande, 25 i mål:
1) Joakim Ljunggren, 7:45:19.
2) Martin Larsson, (junior), 8:25:17.
3) Anton Nordh, 8:31:18.
4) Jakob Mörhed, (junior), 8:42:46.
5) Fritz Andersson, 8:57:54.
6) Sebastian Adielsson, 8:58:49.
7) Fredrik Georgsson, 9:04:38.
8) Kristofer Almén, 9:04:11.
9) Daniel Johansson, 9:05:27.
10) Kim Nilsson, 9:31:30.
13) Emil Gustavsson, (3:a junior), 9:56:32.
Anders Eriksson bröt under inledningen av natten.
Alla resultat www.smkcs.se

Bredd (2 varv): Endast Jonas Wikström, SMK Dala i mål av 10 startande.

Dam (2 varv): Ingen i mål av fyra startande. Vanja Kollman, FME hängde med till 8 sträckor av 10.
Joakim Ljunggren

Mediaspelaren öppnar även här


FOTO: Sandberg
2010 Gävle

1) Joakim Ljunggren, Karlskoga EK, 5:17:34.79.
2) Björne Carlsson, Folkare MK, 5:34:54.37.
3) Mats Nilsson, SMK Dala, 5:39:01.96.
4) Patrik Wicksell, Uppsala, 5:43:00.46.
5) Johan Gustafsson, Östhammars MK, 5:44:26.16.
6) Anton Nordh, FMCK Skövde, 5:51:43.83.
7) Jonas Karlsson, Göta MS, 5:55:19.07.
8) Henrik Lindholm, AMF Södertälje, (1:a Junior) 5:58:17.08.
9) Kristofer Almén, SMK Värnamo, 6:11:20.36.
10) Emil Gustavsson, Tibro MK, (2:a Junior) 6:22:37.66.
11) Fredrik Georgsson, Tibro MK, 6:24:08.06.
12) Jonas Bengtsson, FMCK Falun, (3:a Junior) 6:27:07.59.
18) Daniel Johansson, Tibro MK, 6:53:03.92.
Anders Eriksson brutit under första nattvarvet
Alla resultat www.smkcs.se

Lag: 1) Tibro MK (Emil Gustavsson, Fredrik Georgsson, Daniel Johansson)

Bilmetro Challenge Junior (1 varv dag & 1 varv natt):
1) Pontus Högberg, Skutkärs MS, 2:53:37.59.
2) Jesper Börjesson, Tibro MK, 3:27:29.00.
3) Daniel Ramström, SMK Hofors, 3:37:02.48.
4) Tim Johansson, Åsätra MK, 3:38:22.52.
5) Anton Folkeson, Borås MK, 3:43:56.85.
6) Robin Saarinen, Grängesbergs MS, 3:40:36.65.
7) Alexander Brodin, AMF Årsunda, 4:10:37.72.
Joakim Ljunggren

Mediaspelaren öppnar även här



FOTO: Sandberg



För att prenumerera   För att prenumerera

www.tibromk-enduro.nu