Totalt Gotland Grand National 2002
1. Mats Nilsson, SMK Dala, 3:21:52 7 varv. Tävlingsklass
4-takt
2. Jonas Edberg, Huskvarna MK, 3:23:26 7 v. Tävlingsklass
4-takt
3. Niklas Gustavsson, Göta MS, 3:01:03 7v. Tävlingsklass
4-takt
4. Joachim Hedendahl, MA Lerum, 3:03:57 6 v. Tävlingsklass
4-takt
5. Linus Broman, Linköpings MS, 3:04:31 6 v. Tävlingsklass
4-takt
6. Thomas Bengtsson, Enduro Team Örebro, 3:04:33
6 v. Tävlingsklass över 125 cc
7. Carl-Johan Bjerkert, Vimmerby MS, 3:06:47 6 v. Tävlingsklass
4-takt
8. Patrik Wicksell, SMK Uppsala, 3:07:48 6 v. Tävlingsklass
över 125 cc
9. Fredrik Bergstedt, Njurunda MK, 3:07:56 6 v. Tävlingsklass
4-takt
10. Marko Laaksonen, SIMK, 3:08:09 6 v. Tävlingsklass
4-takt
67:a
Sven-Åke Karlsson, Tibro MK, 3:19:59 5 varv, Klass 6: Motion
41-65 år, 412 startande
Klass 1: Tävlingsklass max 125 cc, 53 startande
1. Per Lifvendahl, MK Orion, 3:10:27 6 v.
2. Ove Aulisether, Crossover Sports, 3:13:09 6 v.
3. Robert Carlsson, NMK Oslo, 3:15:51 6 v.
31. Andreas
Johansson, FMCK Skövde, 3:23:10 5 v.
46. Björn Sahl, FMCK Skövde, 3:31:28, 4 v.
Klass 2: Tävlingsklass
över 125 cc, 73
startande
1. Thomas Bengtsson, Enduro Team Örebro, 3:04:33
6v.
2. Patrik Wicksell, SMK Uppsala, 3:07:48 6 v.
3. Christian Johansson, Västerås MK, 3:08:46
6 v.
53. Henrik
Brehag, Carlsborgs MK, 2:29:42 4 v.
Klass 3: Tävlingsklass
4-takt, 94 startande
1. Mats Nilsson, SMK Dala, 3:21:52 7 v. TOTALSEGRARE
2. Jonas Edberg, Huskvarna MK, 3:23:26 7 v.
3. Niklas Gustavsson, Göta MS, 3:01:03 6 v.
56. Fredrik
Johansson, FMCK Skövde, 3:23:09 5 v.
94. Mikael
Eng, Tibro MK, 0:38:52 1 varv
Klass 4: Motion t o m
30 år, 413 startande
1. Martin Karlsson, FMCK Borås, 3:17:31 6
v.
2. Johan Jakobsson, Huskvarna MK, 3:27:15 6 v.
3. Kristian Eriksson, Lycksele MK, 3:28:01 6 v.
27. Jan Wester,
Carlsborgs MK, 3:07:54 5 v.
275. Henrik
Johansson, Tibro MK, 3:13:16 4 varv
Klass 5: Motion 31-40
år, 543 startande
1. Conny Bjurven, Täby MK, 3:28:39 6 v.
2. Joakim Hedström, Kinds MK, 3:29:34 6 v.
3. Tero Svinhufvud, Turun MK, 3:31:33 6 v.
103. Peter
Lindér, Tibro MK, 3:18:35 5 varv
277. Thomas
Samuelsson, FMCK Skövde, 2:59:10 4 v.
291. Torbjörn Lindström, FMCK Skövde, 3:01:22
4 v.
320. Fredrik Zettervall, FMCK Skövde, 3:08:48 4 v.
479. Stefan Johansson, FMCK Skövde, 1:15:36 2 v.
Klass 6: Motion 41-65
år, 412 startande
1. Inge Edberg, Huskvarna MK, 3:16:57 6 v.
2. Rolf Wicksell, SMK Uppsala, 3:22:41 6 v.
3. Magnus Andersson, Huskvarna MK, 3:26:03 6 v.
24. Ulf Johansson,
FMCK Skövde, 3:08:56 5 v.
67. Sven-Åke
Karlsson, Tibro MK, 3:19:59 5 varv
202. Owe
Stomberg, FMCK Skövde, 3:05:35 4 v.
327. Nils-Arne Johansson, FMCK Skövde, 2:29:52 3
v.
Klass 7 Dam, 28 startande
1. Erika Roth, SMK Hofors, 3:01:51 5 v.
2. Anine Akre, Berum MK, 3:16:13 5 v.
3. Jessica Jönsson, SMK Uppsala, 3:22:34 5 v.
Klass 9: Motion 4-takt, 391 startande
1. Marcus Söderqvist, SMK Vingåker, 3:32:52
6 v.
2. Reijo Engman, Lääne, 3:32:56 6 v.
3. Matti Pettersson, Solhesters MCK, 3:33:19 6 v.
6. Jan-Olof
Wallskog, Töreboda MK, 3:35:39 6 v. |
|